Rozwój dziecka: Co powinno umieć 3-miesięczne maleństwo i jak się porównuje do starszych niemowląt?

Rozwój każdego dziecka jest wyjątkowy i na każdym etapie życia maluchy zdobywają nowe umiejętności. W przypadku 3-miesięcznych niemowląt, choć czasami może wydawać się, że nie dzieje się zbyt wiele, warto zwrócić uwagę na wiele osiągnięć, które te maluchy mają za sobą. Przyjrzyjmy się bliżej, czego spodziewać się po 3-miesięcznym dziecku oraz jak wygląda jego rozwój w porównaniu do starszych niemowląt.

Rozwój dziecka w 3. miesiącu życia

Więc tak, zastanawiacie się dziecko 3 miesiace co powinno umiec, prawda? W trzecim miesiącu życia wasze maleństwo zaczyna być coraz bardziej świadome otaczającego świata. Zaczyna się uśmiechać w odpowiedzi na wasze zabawy i głosy. Bardzo prawdopodobne jest też, że zaczyna trzymać swą główkę wysoko. Teraz widzicie, jak rośnie jego siła i pewność siebie!

Refleksy noworodkowe a konkretna kontrola rączek

Może się wydawać, że dziecko robi niewiele w tym 3-miesięcznym okresie, ale to właśnie w tym wieku zaczynają znikać tzw. refleksy noworodkowe, a maleństwo zaczyna przejawiać celowe ruchy kończynami. Dziecko teraz próbuje chwycić się różnych przedmiotów rękoma, ale może być to jeszcze nieco niezgrabne i opornie. Cierpliwość, drodzy rodzice, cierpliwość!

Wzrok 3-miesięcznego niemowlęcia

Wzrok waszego malucha także się rozwija, rozróżnia teraz twarze oraz przedmioty na odległość około 1 metra. W trzecim miesiącu życia, dziecko zaczyna śledzić poruszające się obiekty i zwracać na nie uwagę, co jest przygodą nie tylko dla niego, ale i dla was!

Zabawa na brzuszku

To bardzo ważne, aby teraz codziennie poświęcić chwilę na zabawę na brzuszku. Dlaczego? Otóż, to wzmacnia mięśnie szyi, barków i ramion, a zarazem sprawia, że dziecko zdobywa umiejętność utrzymania głowy. Pomaga mu to również w przygotowaniu się do przyszłych ruchów, takich jak raczkowanie i siadanie.

Porównanie do starszych niemowląt – dziecko 4 miesiące co powinno umiec

Jeśli zastanawiacie się jak wygląda rozwój dzieci po 3. miesiącu, nie martwcie się: ciągle się wiele dzieje! Na przykład, w 4. miesiącu dziecko zaczyna coraz więcej “rozmawiać”, czyli wydawać dźwięki, które mają na celu komunikację z wami. U większości maluchów można także zaobserwować próby przekręcania się z pleców na bok, a nawet na brzuch.

Dziecko 18 miesięcy co powinno umieć

Patrząc jeszcze trochę dalej, 18-miesięczne dzieciaki zaczynają chodzić samodzielnie lub nawet biegać nieco. Ich zdolności manualne również się rozwijają – teraz potrafią samodzielnie jeść łyżeczką, choć może się to wiązać z pewnym bałaganem. Warto też dodać, że w wieku 18 miesięcy dziecko zaczyna posługiwać się coraz większym słownictwem, co dla was oznacza jeszcze więcej “rozmów”.

Rozwój to indywidualna sprawa

Pamiętajmy jednak, że każde dziecko rozwija się w swym własnym tempie. Ten artykuł ma na celu przedstawić ogólny rozwój dzieci, ale każde maleństwo może osiągać kolejne etapy nieco wcześniej, bądź nieco później. Czasami różnice miesiąca czy dwóch nie mają znaczenia, i to zupełnie normalne! Jeśli jednak zauważacie, że wasze dziecko znacznie odbiega od tych wskaźników lub zastanawiacie się nad jego rozwój, warto porozmawiać z lekarzem pediatrą.

Wniknięcie w świat umiejętności maleństw w różnym wieku

W trakcie kolejnych miesięcy życia naszego dziecka, fascynująco jest obserwować, jak rozwijają się jego zdolności. W wieku 3 miesięcy maleństwo zaczyna się świadomie uśmiechać, trzymać główkę wysoko i przejawiać celowe ruchy kończynami. To także idealny czas, by wprowadzić zabawy na brzuszku wpływające na rozwój siły mięśniowej. Natomiast 4-miesięczne dziecko próbuje już zwracać się na bok i na brzuch oraz zaczyna “rozmawiać”, komunikując się z nami przez dźwięki.

Po upływie pierwszego roku życia, w wieku 18 miesięcy, nasze pociechy zaczynają chodzić samodzielnie, zaskakują swoim słownictwem i są w stanie jeść łyżeczką. Choć nie zawsze wygląda to idealnie, to przecież rozwój maleństwa to wyjątkowa, indywidualna podróż – pełna nauki, odkryć i zabawy.

Warto zatem cieszyć się każdym etapem i śledzić proces rozwoju naszego dziecka krok po kroku, jednocześnie pamiętając, że każde maleństwo rozwija się w swoim tempie. Jeśli jednak istnieje jakiekolwiek niepokój co do tempa osiągania kolejnych etapów przez nasze dziecko, nie wahajmy się zasięgnąć porady lekarza pediatry.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Najlepsze prezenty na Mikołaja dla 4-latków i innych wieków – pomysły dla każdego malucha

Najlepsze prezenty na Mikołaja dla 4-latków i innych wieków – pomysły dla każdego malucha

Święto Mikołaja tuż za rogiem, a my wiemy, że znalezienie idealnego prezentu dla

Next
20 Pomysłów na Co Włożyć do Kalendarza Adwentowego – Odkrywaj Niespodzianki w Przedświątecznym Kalendarzu

20 Pomysłów na Co Włożyć do Kalendarza Adwentowego – Odkrywaj Niespodzianki w Przedświątecznym Kalendarzu

Kalendarz adwentowy to idealny sposób na wprowadzenie atmosfery magii i radości,

Artykuły powiązane