Jak zrobić papierowe i filcowe ozdoby świąteczne krok po kroku – przewodnik dla całej rodziny

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas spędzany z bliskimi. Tworzenie własnych ozdób świątecznych jest wspaniałym sposobem na spędzenie rodzinnych chwil, a efekty tej pracy dodadzą unikalnego uroku naszej domowej dekoracji. Niezależnie od wieku i umiejętności manualnych, warto sprawdzić, jak zrobić papierowe i filcowe ozdoby świąteczne krok po kroku. W naszym przewodniku dowiesz się, jak razem z rodziną przygotować niepowtarzalne dekoracje na ten wyjątkowy okres.

Papierowe ozdoby świąteczne – od czego zacząć?

Czas wziąć się za pierwszą część naszego zadania! Aby zrobić papierowe ozdoby świąteczne, będą nam potrzebne następujące materiały: kolorowy papier (może być też zwykłe białe i kolorowe kartki), nożyczki, klej, linijka (lub suwak), ołówek oraz ewentualnie cekiny, brokat czy sznureczki do zawieszania gotowych ozdób.

Krok 1: Papierowe choinki, bałwanki i gwiazdy – proste pomysły na początek

Wiesz jak zrobić papierowe ozdoby świąteczne? Zacznijmy od prostej choinki. Wystarczy wykroić z papieru kilka trójkątów różnej wielkości, a następnie połączyć je jeden na drugim – od największego na dole po najmniejszy na górze. Dodaj na koniec gwiazdkę i nasza choinka gotowa! W podobny sposób można zrobić papierowego bałwanka czy gwiazdę, wystarczy tylko odpowiednio zmodyfikować kształt, a zabawa murowana.

Krok 2: Ćwiczenia z zawiązywaniem – piękne papierowe łańcuchy świąteczne

Kolejnym pomysłem na papierowe ozdoby świąteczne są właśnie łańcuchy – doskonałe do dekorowania choinki czy mieszkania. Wystarczy pokroić papier na paski, które następnie zawiążemy na środku. Następnie łączymy kolejne paski, aż do uzyskania odpowiedniej długości naszego łańcucha. Można także poeksperymentować z kształtem pasków – ząbkowane, falowane lub zwijane.

Krok 3: Piękne papierowe płatki śniegu – magia w prostocie

Płatki śniegu to niewątpliwie jeden z symboli związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jak zrobić papierowe ozdoby świąteczne w kształcie płatków śniegu? Otóż to bardzo proste! Wystarczy złamać papier na pół, potem jeszcze raz na pół, a następnie wykroić wzór na krawędziach. Po rozwinięciu naszego “papierowego harmonogramu” otrzymamy piękne płatki śniegu.

Filcowe ozdoby świąteczne – jak zrobić?

Teraz czas na coś bardziej miękkiego czyli filcowe dekoracje. Do stworzenia filcowych ozdób świątecznych potrzebujemy: kolorowego filcu, nożyczek, szpilki, igły, nici oraz wypełnienia (bawełna lub syntetyczny granulat).

Krok 1: Filcowe zawieszki – bałwanki, choinki, gwiazdki

W tym przypadku zaczynamy od wyboru wzoru, a następnie należy przerysować go na filcu. Wykrój dwa takie same kształty. Teraz czas na zszywanie – niewielkim ściegiem zszywamy obie części, zostawiając otwór, przez który wypełniamy ozdobę. Po wypełnieniu ozdoby świątecznej, zszywamy otwór, a na koniec dodajemy sznureczek lub wstążkę do zawieszenia na choince.

Krok 2: Filcowe kalendarze adwentowe i stroiki świąteczne

Filc doskonale sprawdza się również przy tworzeniu stroików świątecznych i kalendarzy adwentowych. W tym celu pokroimy filc na odpowiednie elementy, które potem zszywamy ze sobą jak przy zawieszkach. Efektem będą piękne, kolorowe i świąteczne kalendarze adwentowe oraz filcowe stroiki.

Podsumowując – zarówno papierowe, jak i filcowe ozdoby świąteczne są łatwe i przyjemne w wykonaniu, a efekty naszej pracy wzbogacą naszą domową dekorację. Pamiętajmy jednak, że to wspólne spędzanie czasu z rodziną, tworzenie i wspólna radość z ukończenia projektu są najważniejsze. W ten sposób możemy zacieśnić więzy w rodzinie i przekazać dzieciom, że wspólnie twórcze działania są wartościowe i przynoszą wiele satysfakcji.

Twórcze święta dzięki własnoręcznym ozdobom z papieru i filcu

Pomysłowe papierowe ozdoby świąteczne, takie jak choinki, bałwanki czy gwiazdy, można łatwo zrobić z kolorowego papieru czy kartek. Ćwicząc zręczność, warto spróbować zawiązać piękne łańcuchy dekoracyjne i tworzyć własne, unikatowe płatki śniegu. W przypadku chęci zastosowania bardziej miękkiego materiału, świetnym pomysłem są filcowe dekoracje. Filc pozwala na stworzenie uroczych zawieszek, a także kalendarzy adwentowych i stroików świątecznych.

Inspirujące prace z papierem czy filcem można połączyć z wartościowym czasem spędzonym z rodziną, zacieśniając więży i ucząc dzieci, że twórcze działania przynoszą wiele satysfakcji. W końcu własnoręcznie wykonane ozdoby dodadzą niepowtarzalnego charakteru naszym świątecznym dekoracjom.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Premiera Lego Ninjago sezon 14 w Polsce: kiedy oczekiwany sezon zagości na naszych ekranach?

Premiera Lego Ninjago sezon 14 w Polsce: kiedy oczekiwany sezon zagości na naszych ekranach?

Pasjonaci Lego Ninjago z niecierpliwością oczekują na premierę kolejnego sezonu

Next
Odkrywamy niezwykłe zabawki z bajki Jak wytresować smoka: top 10 najciekawszych figurek z filmu

Odkrywamy niezwykłe zabawki z bajki Jak wytresować smoka: top 10 najciekawszych figurek z filmu

W świecie bajki “Jak wytresować smoka” spotykamy wiele niezwykłych

Artykuły powiązane